Informacje Terapia manualna i inne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Terapia manualna i inne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

-

- Advertisment -

Kręgosłup pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Stanowi rusztowanie ciała, utrzymując jego ciężar i zapewniając równowagę. Poszczególne odcinki kręgosłupa odpowiadają za różne zadania, a jako całość stanowią idealny mechanizm. Ważne jest, aby o ten mechanizm odpowiednio zadbać.

Prawidłowa postawa to klucz do sukcesu

Ból pleców może mieć wiele różnych przyczyn. Można je ustalić na podstawie rodzaju bólu i miejsca jego występowania. W przypadku utrzymujących się dolegliwości, należy zwrócić się po poradę do lekarza. W niektórych przypadkach wystarczy masaż, w innych należy poddać się zabiegom rehabilitacyjnym. Jednak, niezależnie od przyczyny problemów, o kręgosłup należy zadbać. Najlepiej zacząć od pozbycia się szkodliwych dla zdrowia nawyków, takich jak nieodpowiednia postawa ciała. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, garbienie się, a nawet niewłaściwe stawianie stóp podczas chodzenia – negatywnie wpływa na kondycję pleców. Przy pracy wyłącznie stojącej lub siedzącej, należy zadbać o przerwy na ćwiczenia. Dotyczy to również relaksu w domowym zaciszu. Podczas oglądania telewizji, czytania książki czy korzystania z komputera, ważna jest odpowiednia pozycja ciała.

Terapia manualna czy „zwykły masaż”?

Wyeliminowanie niewłaściwych nawyków w postawie ciała to pierwszy, najważniejszy krok do poprawy zdrowia. W następnej kolejności warto pomyśleć o masażu, wykonanym przez profesjonalistę. Istnieje wiele rodzajów masażu; od klasycznego, przez relaksacyjny, tajski, Shiatsu, po masaż gorącymi kamieniami itp.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest chiropraktyka, czyli terapia manualna. Mogą z niej skorzystać osoby z bólem kręgosłupa o różnym podłożu. Polecana jest, między innymi, w przypadku bólów lędźwiowych, krzyżowych, lędźwiowo-krzyżowych, kości ogonowej, jak też przy problemach z napięciem mięśniowym miednicy, rwie kulszowej, częstomoczu i ogólnych wadach postawy. Ponadto, terapia manualna wspomaga leczenie migreny, zaburzeń snu i innych schorzeń.

Co to jest chiropraktyka i jak przebiega zabieg

Chiropraktyka jest elementem fizjoterapii. Jej podstawą jest masaż, ale oparty na specjalnych metodach ucisku. Zabieg pomaga wyeliminować ból, a także poprawić ruchomość stawów. Terapię manualną stosuje się w ortopedii, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Jest to terapia bezpieczna, a przeciwwskazania obejmują jedynie kobiety w ciąży, osoby z zaawansowaną osteoporozą i niską krzepliwością krwi.

Zabieg chiropraktyki dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zazwyczaj siada on lub kładzie się na leżance, a rehabilitant uciska konkretne punkty na kręgosłupie. Często wiąże się to również z ustawieniem powierzchni stawów we właściwych miejscach, lub odpowietrzeniem przestrzeni międzykostnych. Mogą temu towarzyszyć odgłosy „chrupnięcia”, które są zupełnie normalne i całkowicie bezpieczne. Każdy zabieg poprzedza wywiad z pacjentem, jak też ocena stanu zdrowia na podstawie wyników dotychczasowych badań. Do takich dokumentów zalicza się, między innymi, zdjęcia rentgenowskie i wynik rezonansu magnetycznego. Brana jest też pod uwagę ogólna postawa ciała. Rehabilitant może na miejscu ocenić sposób chodzenia, czy zmiany pozycji pacjenta.

Zabiegi rehabilitacyjne warte uwagi

Poza terapią manualną, istnieje wiele innych rodzajów zabiegów na kręgosłup. Każdy z nich dopasowuje się do konkretnych potrzeb i dolegliwości. Mogą to być:

masaż leczniczy, oparty na masażu klasycznym i wykonywany na sucho. Polecany przy wszelkiego rodzaju skrzywieniach, przeciążeniach i skoliozie. Polega na zastosowaniu leczniczych technik chwytu, w celu przywrócenia ruchomości kręgów.

masaż tensegracyjny, nie skupiający się na pojedynczych punktach, ale oddziałujący na całe partie mięśni, kości i ścięgien. Zabieg, między innymi, obniża napięcie mięśniowe i działa  przeciwbólowo.

kinezyterapia, wykorzystująca ruch w leczeniu bólu kręgosłupa i kończyn, poprawiająca wytrzymałość mięśni. Jest zabiegiem często stosowanym w rehabilitacji.

Kinesiotaping, metoda leczenia z użyciem plastrów naklejanych na skórę. Wspomaga pracę mięśni, stawów, a także pobudza do pracy tkanki i naczynia krwionośne.

PNF, terapia często stosowana przy urazach lub długotrwałych chorobach. Polega na wykorzystaniu ruchów trójpłaszczyznowych, w  poprawie aktywności słabszych partii ciała.

Neuromobilizacje, regulujące napięcia nerwów, poprzez nastawianie kończyn. Zabieg oddziałuje bezpośrednio na nerwy, wspomagając cały układ nerwowy.

Fizykoterapia, czyli: laseroterapia – naświetlanie promieniami lasera konkretnych miejsc bólu, regenerujące tkanki i komórki i magnetoterapia – stymulacja polem magnetycznym konkretnych struktur biologicznych.

Warte uwagi

Terapia manualna i inne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Kręgosłup pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Stanowi rusztowanie ciała, utrzymując jego ciężar i zapewniając równowagę. Poszczególne...

Przepisy na domowe maseczki na twarz.

Wykonywanie domowego spa to sama przyjemność. Szczególnie że domowe maseczki są ekologiczne. To na pewno 100% kosmetyk...

Domowe oczyszczanie twarzy — najpopularniejsze sposoby dla cery normalnej.

Domowe oczyszczanie twarzy to świetna alternatywa dla drogich kosmetyków. Używanie domowej roboty toniku, wykonanego z ziołowego wywaru...

Gdzie kupić flagę?

Z zakupem flag państwowych nie ma juz dziś najmniejszego problemu. W każdą ich liczbę można zaopatrzyć się...

Wszystko, co musisz wiedzieć o oleju z konopi

Olej z konopii siewnych budzi zainteresowanie z powodu nawiązania do oleju z konopii indyjskich, z którego produkuje...

Matura matematyka – praktyczne wskazówki dla osób przygotowujących się do egzaminu.

Zbliżający się termin matury z matematyki spędza sen z powiek niejednemu uczniowi. Tymczasem dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zarówno zakres podstawowy,...

Przeczytaj jeszcze

Terapia manualna i inne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Kręgosłup pełni w organizmie bardzo ważne funkcje....

Przepisy na domowe maseczki na twarz.

Wykonywanie domowego spa to sama przyjemność. Szczególnie...
- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you