Rachunek od adwokata
Ciężko jest przewidzieć okoliczności, w których los zmusi nas do zwrócenia się o pomoc do prawnika. W głowach wielu głęboko zakorzenił się stereotyp, jakoby koszt usługi adwokata był wyrażony w astronomicznych sumach. Nic bardziej mylnego, a ponadto — wiele osób może liczyć na darmową pomoc prawną! Na samym początku należy ustalić rodzaj oczekiwanej usługi, a następnie wybrać odpowiedniego specjalistę. Inną sprawą powinien zajmować się adwokat, a inną doradca podatkowy czy radca prawny. W przypadku adwokata — przede wszystkim sprawny karne oraz administracyjne. Radca prawny pomoże nam przejść przez zawiłości postępowania cywilnego i objaśni skomplikowane pisma urzędowe albo umowy. Ale ile w końcu za to zapłacimy?
Porada prawna
Koszt usługi prawnej można umieścić między 100 zł a 300 zł. Możemy wówczas liczyć na rzetelne zbadanie naszego problemu, zaproponowanie jego rozwiązań oraz pokierowanie do dalszych organów i instytucji. To niezwykle ważne, by odpowiednio reagować na pisma urzędowe, bo ospałość w działaniu albo niewłaściwa interpretacja ich treści, może narazić nas na koszty i konsekwencje, które zdecydowanie przeważą zakładane koszty usługi.
Przygotowanie pism i umów
Rozpiętość cen jest duża, bo wszystko zależy od rodzaju i długości dokumentu. Za krótkie umowy przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych, gdy większe pisma urzędowe, o znacznie bardziej skomplikowanej strukturze, mogą kosztować nas nawet pół tysiąca złotych. Często można skorzystać z gotowych wzorów, ale niekiedy jest to niemożliwe lub kontrahent albo organ, zastrzega sobie konieczność przygotowania autorskiego pisma.
Reprezentowanie przed sądem
To już znacznie bardziej skomplikowana sprawa. Koszty są uzależnione od rodzaju sprawy, stopnia zawiłości i etapu postępowania. Osoby oskarżone, których nie stać na własnego adwokata, dostaną go z urzędu. Strona, która wygra sprawę cywilną, może złożyć wniosek o zniesienie kosztów, podobnie też ta, która przegra, jednak musi spełniać określone w ustawach warunki. Koszty zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach.
Darmowa pomoc prawna — dla kogo?
Z darmowej pomocy prawnej mogą korzystać osoby oskarżone oraz aresztowane, a do punktów nieodpłatnej pomocy mogą zgłaszać się: osoby do 26. roku życia, osoby po 65. życia, poszkodowani katastrofą naturalną oraz zagrożeni jej wystąpieniem, osoby korzystające ze świadczeń ośrodków pomocy społecznej oraz posiadające Kartę Dużej Rodziny. Istnieją też instytucje i firmy, które udzielają darmowych porad każdemu chętnemu. Najczęściej robią to studenci prawa w ramach wolontariatu, dzięki czemu pomagają ludziom, a przy tym zdobywają cenne doświadczenia.
Możesz doczytać: http://goplanet.pl/adwokat-czy-radca-prawny-co-lepsze-gdy-mamy-problem/