Piaszczyste plaże nad Bałtykiem – Dźwirzyno

Dźwirzyno to nadmorska wioska wczasowo-wypoczynkowa, troszcząca się o dawne tradycje rybackie. Wieś jest dumą Gminy Kołobrzeg. Znajduje się w niewielkiej odległości od Kołobrzegu (10 km). Tak ciekawe sąsiedztwo sprawia, że turyści zawsze mają szansę "wyrwać się" na wycieczkę do miasta, które ma do zaoferowania sporo rozrywek. Dźwirzyno to nie tylko Bałtyk, ale i jezioro Resko Przymorskie oraz rzeka Stara Błotnica. Jednym słowem jest to uroczysko. Ten dar natury każdego roku przyciąga wielu turystów, dla których Dźwirzyno to absolutne sezonowe "must have". Lokalna infrastruktura noclegowa jest urozmaicona, zatem każdy znajdzie tu swój wymarzony standard.

Kiedy Dźwirzyno nazywało się Dwirin
Konkretny rok powstania wsi nie został ustalony i wzbudza wiele emocji. Trzeba przyjąć, że wieś pochodzi z XIII wieku – przynajmniej już wtedy istniała jako Dwirin i była własnością klasztoru w Białobokach. Nazwa osady ma ścisłe powiązania z językiem Słowian, w którym oznaczała drzwi lub wrota. Inne tłumaczenia mówią o piachu i żwirze. Wioska była pod silnymi wpływami ówczesnego Trzebiatowa, które to zresztą słynęło z ogromnego bogactwa swoich kupców. Kupcy z Kołobrzegu nie mogli znieść, że to nie ich wyróżniła fortuna. Ten sposób myślenia był błędny, gdyż także byli bogaci, ale nie mogli patrzeć na omijające ich złoto. Zrujnowali Trzebiatów, niszcząc drożność Regoujścia. Chodziło o zatopienie statków, wcześniej obłożonymi ciężkimi kamieniami. Przez ten niecny czyn okolica Trzebiatowa "padła" pod względem handlowym i opustoszała. Dopiero w XV wieku pojawili się tutaj osadnicy z Westfalii. Uczynili ze wsi osadę rybacką, zmieniając jej nazwę na Kolberger Deep. Początki turystyki przypadły na XIX wiek i znalazły uznanie wśród wielkich tamtego świata. Wypoczywał tu feldmarszałek Gebhardt von Blucher, który zresztą został uznany za pierwszego kuracjusza. Bywał tu także kanclerz Otto von Bismarck.

Dźwirzyno dzisiaj
Dumą Dźwirzyna jest oczywiście przepiękna plaża, jedna z najszerszych nad Bałtykiem [przeczytajcie też artykuł o Helu]. Jest na niej wyznaczone strzeżone kąpielisko, dzięki czemu ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem osób zażywających kąpieli morskich. Wspaniałą propozycją są rejsy statkiem wycieczkowym. Amatorzy sportów wodnych odnajdą się nad jeziorem Resko Przymorskie.

One thought on “Piaszczyste plaże nad Bałtykiem – Dźwirzyno

  1. Ja tęsknie bardzo za wakacjami nad morzem, ale mąż i syn uwielbiają górskie wędrówki więc z reguły szukamy noclegu w górach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *