Interesujące zabytki sakralne w Żywcu

Żywiec to coraz bardziej popularny ośrodek turystyczny, który jest chętnie odwiedzany nie tylko przez wielbicieli pieszych wędrówek po górach oraz miłośników narciarstwa. Także i osoby, które potrafią docenić niezwykłe piękno zabytków architektonicznych, mogą liczyć na to, że w Żywcu zobaczą sporo ciekawych miejsc. Godne uwagi są zwłaszcza zabytki sakralne z różnych epok.

Zanim wybierzemy się na wycieczkę do Żywca, byłoby dobrze sprawdzić, co właściwie może zaoferować tutejsza baza noclegowa. Jeśli już chodzi o noclegi, można znaleźć zarówno atrakcyjne   Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło: "noclegi Żywiec meteor", a otrzymamy wiele propozycji noclegowych.

Jednym z ciekawszych zabytków architektury sakralnej w Żywcu jest gotycki kościół św. Krzyża, który zlokalizowany jest w dzielnicy Śródmieście. Warto podkreślić, że ten pochodzący z początków XV wieku kościół jest nadal wykorzystywany. Budynek został wybudowany w stylu gotyckim, w późniejszym czasie został jednak rozbudowany, stąd też w jego bryle widoczne są wpływy barokowe. Poza ołtarzem głównym znajduje się tutaj kilka ołtarzy bocznych.

Interesującym obiektem z punktu widzenia turystycznego jest również kościół św. Marka. Jest to w porównaniu do kościoła św. Krzyża budynek całkiem nowy, który wybudowany został w XIX wieku, a konkretnie w 1885 roku. Murowany kościół w stylu neogotyckim został postawiony na miejscu dawnego kościoła z drewna, który znajdował się w tym miejscu już od XVI wieku. Przy kościele znajduje się zamknięty zabytkowy cmentarz, również warto go odwiedzić podczas zwiedzania Żywca.

Oczywiście jeśli już chodzi o zabytki sakralne w Żywcu, możemy zwiedzić tutaj także interesujące kościoły, które zostały wybudowane już w XX wieku. Do takich obiektów należy chociażby kościół św. Floriana, który jest typowym przykładem architektury modernistycznej. Kościół powstał w latach trzydziestych. Wybudowano go na klasycznym planie krzyża, co jest nawiązaniem do średniowiecznego stylu romańskiego. To masywna, dość charakterystyczna budowla. Ciekawy zabytek, który na pewno zasługuje na uwagę.

Interesujący jest z pewnością także kościół Przemieniania Pańskiego. Jest to kościół cmentarny, który położony jest w dzielnicy Śródmieście. Kościół ten został wybudowany w roku 1701 z inicjatywy wójta Andrzeja Komonieckiego. W pierwotnej wersji budynek wykonany był z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *