Golgota w Licheniu Starym

W naszym kraju nie brakuje miejscowości, które każdy chociaż raz powinien odwiedzić. Można wyliczać bez końca ponieważ jest ich sporo. Z pewnością zalicza się do nich opisywany już przez nas Kazimierz Dolny [Blog]. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Wam miejscowość, która jest nie tylko atrakcyjna turystycznie, ale ma znaczenie dla każdej osoby wierzącej.

Sanktuarium maryjne w Licheniu obejmuje swym zasięgiem wiele miejsc i budynków o znaczeniu religijnym. Jednym z nich jest golgota zwana też kalwarią. Składa się z uformowanego z głazów narzutowych wzgórza, na którym znajduje się labirynt ścieżek. Pośród nich wkomponowano liczne kaplice, rzeźby i tablice związane z męką Jezusa. To miejsce szczególnie ważne dla wierzących, ale też istotny punkt na mapie Lichenia Starego, którego nie można pominąć.

Pomysłodawcą oraz realizatorem projektu golgoty w Licheniu był ksiądz Eugeniusz Makulski. Według niego, kalwaria miała zadośćuczynić świętokradztwom jakich dopuścili się Niemcy podczas II wojny światowej, strzelając do licheńskiego krucyfiksu. Sam proces powstawania golgoty okraszony był licznymi trudnościami. Budowa odbywała się w czasach komunistycznych, a władze skutecznie utrudniały realizację projektu. Powstawanie kalwarii przypisuje się w głównej mierze miejscowej ludności, która pracowała bez konkretnego planu, odpowiednich maszyn i narzędzi. Liczne działania sabotażowe władz PRL miały na celu zniszczyć lub przerwać ich prace. Aby się przed tym zabezpieczyć zdecydowano o użyciu trwalszych materiałów. Z kopalni węgla brunatnego zaczęto pozyskiwać głazy, których waga wynosiła nawet do 10 ton. Transport nie był więc prosty i wymagał od miejscowej ludności skonstruowania specjalnych dźwigów i pochylni. Z hut szkła pobierano także szklane bryły o różnych kolorach i kształtach. Golgotę uzupełniono kamieniami z gór: Oliwnej i Tabor oraz z Kalwarii w Jerozolimie. O powstanie stacji drogi krzyżowej, kaplic i tarasów zatroszczyła się Olga Bajkowska. Na terenie golgoty można podziwiać wiele figur przedstawiających postacie i wydarzenia biblijne. Wśród nich znajdują się takie miejsca jak ogrójec, grota biczowania, grota objawień licheńskich czy grota wniebowzięcia Matki Bożej [Strona].

Golgota w Licheniu Starym miała w swym zamyśle przedstawiać męczeńską drogę krzyżową Chrystusa. Tego ważnego miejsca nie powinien więc pominąć żaden z pielgrzymów udających się do Lichenia. Choć sama wieś nie jest duża, to dedykowana przyjezdnym baza noclegowa [Meteor] jest całkiem pokaźna. Odwiedzając to miejsce nie trzeba martwić się o noclegi. Licheń Stary to miejscowość turystyczna, ale skupiona głównie na tematach religijnych i tym właśnie już od wielu lat skutecznie przyciąga do siebie zwiedzających z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *