Ciekawe miejsca w Kazimierzu Dolnym

Kościół farny w Kazimierzu Dolnym jest świątynią wiekową, pierwsze informacje na jego temat pochodzą jeszcze z XIV wieku. Został on wybudowany z kamienia wapiennego, którego jest tutaj pod dostatkiem. Był on wówczas znacznie mniejszy od teraźniejszego. Po upływie wieków i rozwoju miejscowości zaszła konieczność rozbudowania kościoła, rozszerzono nawę główną. Innym wspaniałym zabytkiem w tym mieście jest zamek, pochodzący z XIV wieku, w którym najstarszą budowlą jest wieża strażników.
W Kazimierzu można spotkać także przepiękna synagogę wykonaną w barokowym stylu. Jej bogate zdobienia naścienne i sufitowe są przyczyną zachwytu wielu turystów.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest dzwonnica, która została zabudowana w drugiej połowie XVIII wieku, a spłonęła w 1853 roku. W późniejszych latach była remontowana i została przerobiona na budynek z mieszkaniami. Każdy kto przebywa w tym miejscu, korzystając z noclegów w Kazimierzu Dolnym (info Meteor) powinien także zobaczyć Łaźnię, nazwaną także Starą Łaźnią. Została wybudowana w 1921 roku, zajmując miejsce starego szlachtuza. Była ona zaprojektowana przez Jana Koszczyc-Witkiewicza (info Wikipedia). Na początku budynek funkcjonował jako łaźnia miejska oraz pralnia. W teraźniejszym czasie pełni funkcję bazy noclegowej i restauracyjnej. Na ścianie widnieje pamiątkowy napis „Zakład kąpielowo-dezynsekcyjny”, który został wybudowany przez Komisję do spraw zwalczania epidemii. Dziś jest własnością Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W Kazimierzu Dolnym możemy się z łatwością napotkać na trzy studnie. Najbardziej znaną jest oczywiście studnia w centrum, która ma kilkaset lat. Dawniej pełniła rolę zdroju ulicznego. W XIX wieku wzbogacono ją w pompę abisyńską, dzięki której było o wiele łatwiej czerpać wodę. Teraźniejszy wygląd studni różni się od tego sprzed wieku. Pozostałe dwie studnie mieszą się na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej.
Bardzo piękną zabudowę stanowią Kamienice Przybyłowskie świętego Mikołaja i świętego Krzysztofa, które zostały wzniesione w 1615 roku. Są one wykonane w stylu renesansowym. Niezwykłego klimatu dodają kamienicom dekoracje wykonane techniką stiuku. 

One thought on “Ciekawe miejsca w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *