Biały Dunajec – potok

Biały Dunajec to, zarówno nazwa podhalańskiej wsi, jak i górskiego potoku, który przez tę wieś przepływa. Wieś od okresu międzywojennego, jest znaną wypoczynkową miejscowością, do której chętnie na wypoczynek wśród przepięknej przyrody przyjeżdżają goście z całej Polski. Na nocleg i wędkowanie do Białego Dunajca od lat równie chętnie wybierają się także zapaleni wędkarze, którzy nawet twierdzą, że płynący tu potok, to jedno z najlepszych górskich łowisk.

Biały Dunajec to potok będący, prawym dopływem Dunajca. Swój początek bierze na wysokości 730 m n.p.m. w Poroninie, w wyniku połączenia potoku Zakopianka i Poroniec. Jego długość wynosi ok. 31 km, potok płynie przez miejscowości: Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ. W Nowym Targu łączy się Czarnym Dunajcem i w ten sposób powstaje Dunajec. Charakter Białego Dunajca różni się bardzo w jego górnym i dolnym biegu. I tak górna jego część (do Szaflar), to typowo górski potok, z dużymi głazami, głębokimi baniorami (czyli zagłębieniami powstałymi w korycie na skutek wirowego ruchu wody), bystrzami (miejsce na rzece, gdzie woda lokalnie przyspiesza) i kaskadami. Szerokość koryta rzecznego na tym odcinku jest bardzo zmienna i waha się od kilku do kilkunastu metrów. Dolna część natomiast, posiada uregulowany brzeg oraz liczne betonowe progi, które zwalniają jej bieg.

Wędkowanie na Białym Dunajcu jest dozwolone na całej jego długości, ale tylko od 15 marca do 15 grudnia. Poza tym okresem wędkowanie jest zabronione i surowo karane. Wędkować można tylko na sztuczną muchę (tzw. wędkarstwo muchowe). W potoku złowić można pstrąga potokowego oraz tęczowego, lipienie a nawet głowacicę. Ryby występujące w Białym Dunajcu charakteryzują się większą masywnością niż ryby w Dunajcu, dzięki czemu łowienie ich, dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie Białym Dunajcem jako łowiskiem, co spowodowane jest zdecydowaną poprawą jakości wód w potoku oraz jej promocją przez miejscowych wędkarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *